spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Czy trzeba odkażać skórę przed testami alergologicznym?

Niektórzy pacjenci pytają, czy w trakcie skórnych testów alergologicznych istnieje ryzyko narażenia pacjenta na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi i czy nie należałoby odkazić skóry w miejscu badania? Odpowiedź na to pytanie należy podzielić w zależności od rodzaju testu.

Alergologiczne testy skórne ze względu na sposób wykonania dzieli się na 3 główne typy testów skórnych:

  • Testy płatkowe służące do wykrywania alergii kontaktowej wykonywane są bez naruszenia ciągłości skóry. W tym przypadku odkażanie skóry nie jest wymagane.
  • Testy punktowe służące do wykrywania alergii atopowej, w których przebiegu nakłuwa się powierzchnię skóry w celu ułatwienia penetracji alergenu przez nieprzepuszczalną warstwę rogową do głębszych warstw naskórka. To nakłucie ogranicza się do powierzchownych warstw naskórka, nie dochodzi tu do uszkodzenia ciągłości bariery skórnej i naczyń. Uszkodzenie naskórka przy nakłuciu lancetem do testów punktowych można porównać z powierzchownym zadrapaniem, które z reguły nie kończy się zakażeniem. Testy punktowe wykonuje się w diagnostyce alergii u milionów pacjentów i nie obserwuje się u nich powstawania zakażeń po wykonaniu testów. Należy przy tym dodać, że komercyjne alergeny do testów punktowych zawierają konserwanty, czyli substancje bakteriobójcze. Lancety stosowane do nakłuwania skóry w testach punkowych są jałowe i jednorazowe, a ich konstrukcja ogranicza głębokość nakłucia, ponieważ zbyt głębokie nakłucie oznacza, że test został nieprawidłowo wykonany. Odkażanie skóry przed wykonaniem testów punktowych może powodować jej podrażnienie zwiększając ryzyko reakcji fałszywie dodatnich. Dlatego jeśli w indywidualnych przypadkach istnieje wskazanie do odkażenia skóry, należy stosować czysty alkohol etylowy 70% i odczekać aż do całkowitego jego odparowania (wyschnięcia) przed rozpoczęciem testów.
  • Testy śródskórne (rzadko stosowane) służące do wykrywania alergii atopowej oraz alergii na leki. Podobnie jak podczas iniekcji i pobierania krwi nakłucie w teście śródskórnym przekracza błonę podstawną naskórka, zatem przed wykonaniem testów śródskórnych należy odkazić skórę.

Testy skórne co do zasady wykonuje się na skórze zdrowej, czyli w obszarze testowym nie może być m.in. objawów zakażenia.

Autor: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

→ Przeczytaj też: Alergia na metalowe endoprotezy i implanty - jak testować?

→ Przeczytaj też: Alergia na materiały protez zębowych - jak testować?

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 12 October 2016, updated: 12 September 2020.

sprawdz

 

polecamy