spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Tiuramy (mieszanka tiuramów)

Tiuramy to grupa związków chemicznych stosowanych jako przyspieszacze wulkanizacji gumy naturalnej i sztucznej, fungicydy (środki grzybobójcze) w rolnictwie i jako dodatki do chłodziw w metalurgii, preparaty farmakologiczne do leczenia uzależnienia od alkoholu. Tiuramy występują w szerokiej gamie wyrobów z gumy. Do niedawna były głównymi uczulaczami rękawiczek chirurgicznych, jednak w ostatnich latach tiuramy zastąpiono w rękawiczkach tiokarbaminiani, które mają mniejszy potencjał uczulający [1]. Niektórzy pacjenci źle tolerujący rękawiczki lateksowe reagują wyłącznie na tiuramy. Może to być skutek reakcji oksydoredukcyjnych, które w wyrobach gumowych powodują przechodzenie jednych związków w drugie. Tiuramy są używane w rolnictwie jako zaprawy nasion i owoców. Dodawane są jako środki grzybobójcze do mydeł, chłodziw do skrawania metali (płyny obrabiarkowe) oraz mydeł bakteriobójczych. Tiuramy są także preparatami farmakologicznymi do leczenia alkoholizmu (disiarczek tetraetylotiuramu, synonimy: antabus, disulfiram, preparaty dostępne w Polsce: Anticol™, Esperal™).

Mieszanka tiuramów rutynowo stosowana w testach płatkowych z Polską Serią Podstawową oraz serią KRAK zawiera w równych częściach (po 0,25%):

Uwaga: osoby, u których w testach płatkowych stwierdzono dodatni odczyn na mieszankę tiuramów, powinny zostać przetestowane z poszczególnymi składnikami mieszanki!

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Bis(dimethyl-thiocarbamyl); Tetramethylthiuram monosulfide (TMTM); Disulfiram; Tetraethylthiuram disulfide (TETD); Disuphide, Thiram; Tetramethylthiuramdisulfide (TMTD); Thiunaride; disiarczek tetraetylotiuramu; disulfiram; antabus; Anticol; Esperal; disiarczek tetraetylotiuramu; disiarczek tetrametylotiuramu; siarczek tetrametylotiuramu.

Częstość uczulenia: 1,6-2,4% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych [2].

Substancja testowa: Mieszanka tiuramów 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. Mx-01)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 16 January 2018.

uczulacze od A do Z