spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Lidokaina

Lidokaina (lignokaina, ksylokaina) to związek organiczny o wzorze chemicznym C14H22N2O stosowany jako lek do znieczulenia miejscowego podawany w iniekcjach (znieczulenie nasiękowe, blokady nerwów), lekach do stosowania zewnętrznego (maści, kremy, czopki), a także we wlewach dożylnych w leczeniu zaburzeń rytmu serca.

Lidokaina (lignokaina, ksylokaina) w lekach

Następujące leki dostępne w Polsce zawierają lidokainę:

  • żel na błony śluzowe (żele typu A i U): Lignocainum hydrochloricum™
  • roztwór do wstrzyknięć: Lignocainum hydrochloricum™ Olfen iniekcje (diklofenak, chlorowodorek lidokainy)
  • aerozol: Lidocain™
  • maść doodbytnicza: Lidoposterin™
  • czopki doodbytnicze: Procto-Glyvenol™ (tribenozyd, lidokaina)

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Lidokaina; Lignokaina; Ksylokaina; Lidocainum; Lignocainum; Xylocainum; Lidocaini; Lignocaini; Xylocaini; Lignocaine; Lidocaine; Xylocaine; Lidoderm; 2-(Diethylamino)-N-(2,6-Dimethylphenyl)Acetamide; Dalcaine; Lidocaine; Lidocaine Carbonate; Lidocaine Hydrocarbonate; Lidocaine Hydrochloride; Lidocaine Monoacetate; Lidocaine Monohydrochloride; Lidocaine Monohydrochloride, Monohydrate; Lidocaine Sulfate; Lignocaine; Octocaine; Xylesthesin; Xylocaine; Xylocitin; Xyloneural; CAS# 137-58-6; EC# 205-302-8.

Substancje testowe:

  • Lidokaina 5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. L-002A)
  • Lidokaina 15% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. L-002B)
  • Mieszanka kain II 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. Mx-13)
  • Mieszanka kain IV 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. Mx-20)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: lidokaina (lignokaina) jest amidem kwasu p-aminobenzoesowego (PABA). Dlatego pacjenci uczuleni na lidokainę powinni zostać poddani testom płatkowym z kwasem p-aminobenzoesowym (PABA), a także z innymi lekami znieczulenia miejscowego rozkładanymi w organizmie do PABA:

Ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na lidokainę może ponadto współwystępować alergia krzyżowa na inne związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na lidokainę należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 26 July 2019.

sprawdz

 

polecamy