spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Srebro

Srebro to metal szlachetny, który znajduje zastosowanie głównie w produkcji biżuterii, medali, monet. Instrumenty muzyczne wysokiej klasy, takie jak flety, są wytwarzane ze stopów srebra. Srebra używa się też do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ze względu na bardzo dobrą przewodność elektryczną. Lustra wymagające wysokiego współczynnika odbicia światła (np. wysokiej jakości teleskopy) są srebrzone. Związki srebra wykorzystuje się też na szeroką skalę w fotografii. Azotan srebra jest używany w fotografii, srebrzeniu, barwieniu porcelany, produkcji luster, obróbce kości słoniowej oraz jako odczynnik analityczny.

Występowanie w kosmetykach: Azotan srebra (INCI: silver nitrate) jest dopuszczony do stosowania w ograniczonym stężeniu w produktach do barwienia brwi i rzęs. Lista substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania określa, że maksymalne stężenie dopuszczalne do stosowania wyłącznie w produktach do barwienia brwi i rzęs wynosi 4%. Chlorek srebra (INCI: silver chloride) jest konserwantem kosmetyków (zakazany w Unii Europejskiej). Ostatnio popularność zyskują różnorakie mydła ze „srebrem koloidalnym”.

Znaczenie w medycynie: Srebro ma właściwości bakteriobójcze. Środek ściągający i antyseptyczny. Azotan srebra od ponad 100 lat jest stosowany w medycynie jako środek antyseptyczny np. podczas zabiegu Credégo, lapisowania zębów, a także do kauteryzacji. Jest składnikiem maści stosowanej w trudno gojących się ranach (Unguentum Argentii nitratis compositum tzw. maść Mikulicza)[14]. Dostępny w aptekach sztyft "Lapis Diabelski Kamyk" stosowany pomocniczo w leczeniu niektórych zmian skórnych pochodzenia wirusowego: brodawek zwykłych oraz kłykcin kończystych zawiera azotan srebra. Krem Argosulfan™ (sulfathiazolum natricum) zawiera sól srebrową sulfatiazolu - producent ostrzega, że przy długotrwałym stosowaniu mogą się pojawić objawy uczuleniowe. W medycynie niekonwencjonalnej stosuje się ponadto srebro koloidalne w celu leczenia różnych dolegliwości. Srebro może powodować szaro-brązowe odbarwienia spojówki oraz czarne odbarwienia paznokci. Spożycie dużej ilości srebra może spowodować chorobę zwaną argyrią, charakteryzującą się nieodwracalną zmianą koloru skóry na niebieskoszary.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Lapis, Silver nitrate, Nitric acid, silver (I) salt, Lunar caustic, Silver (I) nitrate (1:1), Silbernitrat, JM ActiCare P.

Substancja testowa: Azotan srebra 1% wod. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. S-007)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy