spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Rezorcyna

Rezorcyna (rezorcynol, benzeno-1,3-diol, m-dihydroksybenzen) to zaliczany do grupy fenoli organiczny związek chemiczny o wzorze C6H4(OH)2 składający się z pierścienia benzenowego i dwóch grup hydroksylowych. Rezorcyna jest powszechnie stosowana jako substrat w syntezie organicznej (np. leków, klejów) i w produkcji syntetycznych żywic formaldehydowo-fenolowych (tzw. fenoplasty).

Występowanie rezorcyny kosmetykach: rezorcyna jest barwnikiem do włosów, wykazuje też właściwości maskujące, w związku z czym jest składnikiem farb do włosów oraz płynów do układania włosów. Roztwór Jessnera stosowany w pilingach to alkoholowy roztwór rezorcyny rezorcyny (stężenie 14%), kwasu salicylowego (14%) i kwasu mlekowego (14%).

INCI*: RESORCINOL, CI 76505
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

Zastosowanie rezorcyny w lekach: rezorcyna była i niekiedy nadal jest składnikiem leków zewnętrznych o działaniu keratolitycznym i grzybobójczym (n. in. barwnik Castellaniego - Pigmentum Castellani, zawierający fenol, rezorcynę, kwas borowy i fuksynę, stosowany w miejscowym leczeniu grzybic, wyprzeń, ropnych chorób skóry, liszajca). Ze względu na działanie keratolityczne (spowodowane dzięki wysokiemu stężeniu rezorcyny i fenolu) także niekiedy w łuszczycy). Uważa się, że rezorcyna hamuje wydzielanie łoju. Udrażnia ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych, wygładza drobne wgłębienia i blizny potrądzikowe, usuwa przebarwienia. W stężeniu 1-5% działa rozmiękczająco na naskórek, w stężeniu 5-15% działa umiarkowanie keratolitycznie, w stężeniu 16-25% działa silnie keratolitycznie, zaś w stężeniu 40% stosowana jako tzw. pasta rezorcynowa działa przyżegająco. W przeszłości rezorcyna była też stosowana miescowo w leczeniu trądziku, a doustnie w leczeniu zakażeń i inwazji pasożytniczych przewodu pokarmowego.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Rezorcyna; rezorcynol; benzeno-1,3-diol; m-dihydroksybenzen; Benzene-1,3-diol; CI 76505; Resorcin; m-dihydroxybenzene; 1,3-benzenediol; 1,3-Dihydroxybenzene; 3-Hydroxyphenol; m-Hydroquinone; Eskamel; CAS# 108-46-3; EC# 203-585-2.

Substancja testowa: Rezorcyna 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. R-001)

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy