spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Pallad

Pallad (symbol chemiczny: Pd) to metal stosowany w samochodowych katalizatorach spalin (możliwość uwalniania do atmosfery i ryzyko powietrznopochodnego narażenia ludzi), jest także nieodzownym elementem w komputerach, telefonach komórkowych i monitorach LCD. Używany jest również w galwanizacji części zegarków. Stopy palladu stosowane są w stomatologii (implanty) oraz ortopedii (endoprotezy, stabilizacje kostne). Jeszcze dwie dekady temu dodatnie testy płatkowe z palladem były z reguły uznawane za reakcje krzyżowe z niklem, ponieważ ludzie nie stykali się z tym metalem w codziennym życiu. Jednak na skutek rozwoju technologii oraz zmian w prawie, pallad upowszechnił się w naszym otoczeniu. W związku z wprowadzonymi w Europie ograniczeniami zawartości niklu w biżuterii, pallad zastąpił go w stopach zwanych "białym złotem" (złoto palladowe). Zwiększone narażenie środowiskowe zaowocowało wzrostem częstości pierwotnych uczuleń na ten metal.

Pallad w kosmetykach

Pallad i jego związki są stosunkowo rzadko stosowane w kosmetykach. Według stanu na rok 2022, metaliczny pallad występował w europejskiej bazie składników kosmetycznych, choć nie jest znane jego przeznaczenie (składnik lakierów, brokat?). Siarkowana sól palladowa eskstraktu lawendy pełni funkcję perfumującą.

INCI:

  • PALLADIUM
  • COLLOIDAL PALLADIUM
  • LAVANDULA OFFICINALIS EXTRACT SULFURIZED PALLADIUM SALT

INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Palladium; Dichloropalladium; Enplate activator 440; Palladium (II) chloride; Palladous chloride; Palladium dichloride; Paladium chloride; Pd; CAS# 7440-05-3; CAS# 97660-01-0; EC# 307-508-4; EC# 231-115-6.

Częstość uczulenia: 11,4-15,6% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych.

Substancje testowe:

  • Chlorek palladu 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. P-001)
  • Czterochlorek sodowy palladu (II) uwodniony 3% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. S-017)

UWAGA! Powyższy opis nie wyczerpuje wszystkich możliwości narażenia oraz objawów, a uczulający Cię hapten może występować także w innych, niewymienionych powyżej źródłach. Dlatego zawsze weryfikuj skład produktów i substancji z którymi masz kontakt, a w razie wątpliwości zwróć się do lekarza.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 4 April 2022.

sprawdz

 

polecamy