spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Metylodibromoglutaronitryl (MDBGN)

Metylodibromoglutaronitryl (MDBGN) to konserwant kosmetyków, detergentów, klejów, emulsji i farb lateksowych, pigmentów zawiesinowych i płynów obróbkowych. Jest aktywnym składnikiem konserwantów Euxyl K 400 i Tektamer 38.

Metylodibromoglutaronitryl w kosmetykach

Metylodibromoglutaronitryl (MDBGN) był w przeszłości stosowany jako konserwant kosmetyków. Od 2004 roku w Unii Europejskiej metylodibromoglutaronitryl był dopuszczony do stosowania wyłącznie jako konserwant w kosmetykach do spłukiwania (rinse-off: środki myjące, szampony, toniki itp.), przy czym jego stężenie w produkcie nie mogło przekraczać 0,1%. Od 2007 roku obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży kosmetyków zawierających MDBGN na rynkach Unii Europejskiej.

INCI*: METHYLDIBROMO GLUTARONITRILE
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Methyldibromo glutaronitrile, MBDGN, 1,2-Dibromo-2,4-dicyanobutane, Dibromodicyanobutane, 2-Bromo-2(bromomethyl)glutaronitrile, Merquat 2200, Euxyl K 400, Tektamer 38.

Częstość uczulenia: 0,1-5,6% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych.

Substancja testowa: Metylodibromoglutaronitryl 0,5% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. D-049E)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 25 July 2019.

sprawdz

 

polecamy