spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Kalafonia

Kalafonia jest powstaje z żywicy sosny lub innych drzew iglastych przez odparowanie składników lotnych. Kalafonia jest stosowana w produkcji kosmetyków, środków czyszczących, leków miejscowych, plastrów, materiałów dla protetyki dentystycznej (masy do wykonywania wycisków protetycznych zębów, opatrunki dentystyczne). Kalafonia dodawana jest w procesie produkcji papieru (papier do drukarek, kserograficzny i inny), lakierów, tuszów drukarskich, płynów obróbkowych (chłodziw), klejów, powłok, past, wosków i kitów. Kalafonią smaruje się smyczki instrumentów strunowych, jest także stosowana w lekkiej atletyce, kulturystyce i łucznictwie jako substancja zwiększająca pewność uchwytu. W boksie, szermierce, balecie i flamenco kalafonią smaruje się buty w celu zredukowania poślizgu. Występuje również w środkach czyszczących na bazie olejku sosnowego. Kalafonia jest dodawana do różnych odmian lutu stosowanego do łączenia obwodów elektrycznych i elementów metalowych w przemyśle elektronicznym, elektrycznym, metalowym i samochodowym.

Występowanie kalafonii w kosmetykach

Kalafonia dodawana jest do kosmetyków ze względu na swoje właściwości wiążące, zwiększające lepkość i tworzące film - zawierają ją między innymi tusze do rzęs, róże, cienie do powiek oraz produkty do depilacji (woski, plastry). Kalafonia może występować w olejku sosnowym, a także olejkach eterycznych z innych drzew iglastych.

  • INCI*: COLOPHONIUM
  • INCI: ROSIN

*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. Informacje o składzie podawane są na opakowaniach kosmetyków według nomenklatury INCI.

Występowanie kalafonii w żywności

Kalafonia (E915) i ester glicerolowy kalafonii (E445) mogą występować między innymi w gumach do żucia, napojach, produktach glazurowanych, woskach do nabłyszczania owoców.

Objawy uczulenia na kalafonię

Typowym objawem alergii na kalafonię jest alergiczny wyprysk kontaktowy. W przypadku narażenia na pary, dymy lub aerozole zawierające kalafonię, może rozwinąć się wyprysk powietrznopochodny.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Kalafonia; Colophonia resina; Gum rosin; Colophony rosin; Pine rosin; Disproportionated rosin; Rosin; Greek pitch; E445; E915; Wood rosin; CAS# 8050-09-7; EC# 232-475-7.

Substancja testowa: Kalafonia 20% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. C-020)

Częstość alergii na kalafonię: 1,7-4,1% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych.

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: u osób uczulonych na kalafonię może współwystępować krzyżowa alergia na propolis oraz substancje wchodzące w skład mieszanki zapachowej I oraz mieszanki zapachowej II.[1] Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

UWAGA! Powyższy opis nie wyczerpuje wszystkich możliwości narażenia oraz objawów, a uczulający Cię hapten może występować także w innych, niewymienionych powyżej źródłach. Dlatego zawsze weryfikuj skład produktów i substancji z którymi masz kontakt, a w razie wątpliwości zwróć się do lekarza.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 19 December 2021.

sprawdz

 

polecamy