spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Ind

Ind to rzadki, miękki, plastyczny i topliwy metal o właściwościach chemicznych podobnych do glinu (aluminium) i galu, choć bardziej podobny do cynku (rudy cynku są głównym źródłem tego metalu). Ind stosuje się jako dodatek stopowy (np. do stali) podwyższający ich twardość i odporność na korozję. Niektóre stopy indu mają właściwości nadprzewodzące. W postaci tlenku indowo-cynowego jest wykorzystywany w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych (LCD). Ind jest również stosowany jako składnik metalicznych powłok antykorozyjnych oraz powłok łożysk w samolotach. Dodawany jest do stopów metali w celu obniżenia ich temperatury topnienia, jest również składnikiem bezołowiowych lutów.

Chlorek indu jest stosowany w syntezie organicznej. Jest najbardziej dostępną rozpuszczalną pochodną indu.

Siarczan indu jest łatwo rozpuszczalnym w wodzie związkiem chemicznym wykorzystywanym przy uzdatnianiu wody. Siarczan indu propagowany jest jako najnowszy cudowny suplement diety fałszywie reklamowany jako środek wzmagający wchłanianie żywności i minerałów, spowalniający starzenie się i obniżający ciśnienie krwi.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Indium; Indium chloride, Indium (III) chloride, Indium (III) chloride anhydrous, Indium trichloride, Indium (III) sulfate, Diindium Tris (Sulphate), Indium sulfate, Sulfuric acid.

Substancja testowa:

  • Ind 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. I-015)
  • Chlorek indu (III) 10% wod. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. I-011)
  • Siarczan indu (III) 10% wod. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. I-013)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy