spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Błękit zawiesinowy 124

Błękit zawiesinowy 124 (octan 2-(N-Etylo-4-((5-nitrotiazol-2-yl)azo)-m-toluidyno)etylu, C16H19N5O4S) to związek organiczny o wzorze chemicznym zaliczany do grupy barwników monoazowych. Ze względu na swój ciemnoniebieski kolor i zdolność wiązania z innymi strukturami, błękit zawiesinowy 124 stosowany jest w barwieniu włókien octanowych i poliestrowych, a także nylonu, weluru, tkanin mieszanych oraz pończoch i rajstop z włókien syntetycznych. Może być obecny w ubraniach, podszewkach, pościeli, strojach sportowych i kąpielowych, mundurach. W zależności od warunków barwienia oraz dodatku innych barwników, może służyć w celu uzyskania barwy granatowej, brązowej, czarnej, fioletowej lub zielonej. Może być stosowany w jednorazowych pieluchach dla dzieci. Błękit zawiesinowy 124 jest stosowany ponadto jako barwnik w mikroskopii optycznej.

Objawy alergii na błękit zawiesinowy 124

Błękit zawiesinowy 124 może powodować alergiczny wyprysk kontaktowy. W przypadku alergii na błękit zawiesinowy 124 uwalniający się z tkanin, obraz kliniczny jest typowy dla tzw. "wyprysku tekstylnego" (największe nasilenie w miejscu ciasnego przylegania ubrania do ciała oraz w okolicach o wzmożonym poceniu). Objawy alergii kontaktowej na barwniki tekstylne mogą imitować atopowe zapalenie skóry.[1]

Pacjenci uczuleni na błękit zawiesinowy 124 powinni unikać tkanin poliestrowych i acetatowych (włókna octanowe, "sztuczny jedwab") a także nylonowych, które często barwione są błękitem zawiesinowym 124. Tkaniny syntetyczne w kolorze naturalnie białym (a nie w odcieniach bieli) są stosunkowo bezpieczną opcją dla pacjentów uczulonych na błękit zawiesinowy 124. Tkaniny w 100% celulozowe, takie jak bawełna, rayon (bardziej szlachetna odmiana wiskozy, przypominająca sztuczny jedwab), tencel (lyocell), czysty jedwab, len oraz wełna z reguły nie są barwione błękitem zawiesinowym 124, zatem niezależnie od koloru powinny być bezpieczne dla uczulonych na ten barwnik. Pranie nowych ubrań przed użyciem może być korzystne, ponieważ usuwa nadmiar barwnika słabo związany z włóknami, który najszybciej rozpuszcza się w pocie.

Częstość uczulenia na błękit zawiesinowy 124:

  • 2,3% pacjentów z lokalizacją wyprysku typową dla "wyprysku tekstylnego" (zmiany najbardziej nasilone na udach i tułowiu lub zmiany rozsiane).[2]
  • 11,3% spośród 271 kanadyjskich pacjentów z podejrzeniem "wyprysku tekstylnego" testowanych błękitem zawiesinowym 124 (1% waz.)[3]

Substancja testowa: Błękit zawiesinowy 124 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. D-041)

Uwaga: Błękit zawiesinowy 124 stosunkowo często w testach płatkowych wywołuje powstanie rumienia bez nacieku i grudek. Ze względu na ryzyko reakcji fałszywie dodatnich należy zachować szczególną ostrożność, a odczyn interpretować z uwzględnieniem wywiadu i objawów klinicznych.

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na błękit zawiesinowy 124 może współwystępować alergia krzyżowa na błękit zawiesinowy 106, a także inne związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na błękit zawiesinowy 124 należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Błękit zawiesinowy 124; Disperse blue 124; CI 111938; 2-(N-Ethyl-4-((5-nitrothiazol-2-yl)azo)-m-toluidino)ethyl acetate; 2-[N-ethyl-3-methyl-4-[(5-nitro-1,3-thiazol-2-yl)diazenyl]anilino]ethyl acetate; CI Disperse Blue 124; 2-(N-Ethyl-4-((5-nitrothiazol-2-yl)azo)-m-toluidino)ethyl acetate; 2-[N-ETHYL-4-[(5-NITROTHIAZOL-2-YL)AZO]-M-TOLUIDINO]ETHYL ACETATE; Serisol 2RD; 2-(ethyl{3-methyl-4-[(5-nitro-1,3-thiazol-2-yl)diazenyl]phenyl}amino)ethyl acetate; 2-[N-ethyl-3-methyl-4-[(5-nitro-1,3-thiazol-2-yl)diazenyl]anilino]ethyl acetate; 2-[N-ethyl-3-methyl-4-[(E)-(5-nitro-1,3-thiazol-2-yl)diazenyl]anilino]ethyl acetate; CAS# 15141-18-1; CAS# 61951-51-7; EC# 239-203-6; EC# 612-788-9; EINECS 239-203-6.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 2 January 2022.

sprawdz

 

polecamy