spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Izoeugenol

Izoeugenol to substancja zapachowa oraz smakowa pozyskiwana z olejku eterycznego jagodlinu wonnego (Cananga odorata). Może występować w perfumach, produktach kosmetycznych, produktach farmaceutycznych oraz żywności. Stosowany jest jako półprodukt w syntezie aromatu wanilinowego i może pozostawać jako zanieczyszczenie w finalnym produkcie. Izoeugenol występuje ponadto w balsamie peruwiańskim, a także olejku kanangowym (jagodlinowym). Izoeugenolu można również spodziewać się w licznych kosmetykach, których lista składników zawiera kryptonim „Fragrance”.

Izoeugenol w kosmetykach

INCI*: ISOEUGENOL.

*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Isoeugenol, 2-Methoxy-4-(1-propenyl) phenol; 2-Methoxy-4-propenylphenol; 4-Hydroxy-3-methoxy-1-propenylbenzene; 4-Propenyl-2-methoxyphenol; 4-Propenylguaiacol; 1-hydroxy-2-methoxy-4-propenyl-(cis)benzene; 1-Hydroxy-2-methoxy-4-propen-1-yl benzene.

Częstość alergii na izoeugenol: 0,9-2,4% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych z powodu przewlekłego, nawracającego wyprysku.[1,2]

Substancja testowa: Izoeugenol 2% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. I-002)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 19 December 2021.

sprawdz

 

polecamy