spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Wanilina

Wanilina to aromatyczna substancja smakowa pozyskiwana naturalnie z wanilii, a syntetycznie z gwajakolu. Najczęściej stosowana jest w produktach spożywczych jako substancja aromatyzująca (np. napoje i wyroby cukiernicze). Może także stanowić składnik kompozycji zapachowych perfum, produktów kosmetycznych (np. balsamy, masła do ciała, kremy do rąk, odżywki do włosów) oraz produktów farmaceutycznych. Wanilina jest także stosowana jako odczynnik laboratoryjny.

Wanilina na wykazie składników kosmetyków występuje pod nazwą INCI*: VANILLIN.

*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: 4-Hydroxy-3-methoxybenzaldehyde; 3-Methoxy-4-hydroxybenzaldehyde; Methylprotocatechuic aldehyde; Vanillic aldehyde; Vanillaldehyde; Hydroxy-3-methoxybenzaldehyde; Lure-n-kill fly tape; Methoxy-4-hydroxybenzaldehyde.

Substancja testowa: Wanilina 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. V-001)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy