spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Parametyloaminofenol

Parametyloaminofenol (p-metyloaminofenol, 4-metyloaminofenol) to barwnik organiczny o wzorze chemicznym C7H9NO, stosowany jako pigment w farbach do włosów, a także farbach do barwienia futer. Oprócz typowego alergicznego wyprysku kontaktowego, metol może indukować zmiany alergiczne przypominające liszaj płaski.

Parametyloaminofenol w kosmetykach

Zgodnie z aneksem III do Ustawy Kosmetycznej UE, parametyloaminofenol (synonimy: p-metyloaminofenol, 4-metyloaminofenol) oraz jego sole (siarczany) w Unii Europejskiej są dopuszczone wyłącznie do stosowania w farbach do włosów z utleniaczami, przy czym ostateczne stężenie parametyloaminofenolu w preparacie nakładanym na włosy nie może przekroczyć 0,68%.

INCI*: P-METHYLAMINOPHENOL; P-METHYLAMINOPHENOL SULFATE.
*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków. W takiej postaci nazwa substancji występuje w opisie składu kosmetyku.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Parametyloaminofenol; p-Metyloaminofenol, 4-Metyloaminofenol; 4-Methylaminophenol; 4-(methylamino)phenol; 4-N-methylaminophenol; N-methyl-4-aminophenol; p-Methylaminophenol sulfate; 4-(Methylamino)phenol; p-Methylaminophenol; N-Methyl-4-aminophenol; p-(Methylamino)phenol; 4-Methylaminophenol; N-METHYL-P-AMINOPHENOL; Phenol, 4-(methylamino)-; Paramethylaminophenol; Phenol, p-(methylamino)-; 4-methylamino-phenol; bis(4-Hydroxy-N-methylanilinium) sulphate; EINECS 205-768-2; CAS# 150-75-4; EC# 205-768-2.

Substancja testowa: p-Metyloaminofenol 1% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. M-040)

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na parametyloaminofenol może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na parametyloaminofenol należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 3 August 2019.

sprawdz

 

polecamy