spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Cyjanoakrylan etylu

Cyjanoakrylan etylu (synonimy: 2-cyjanoakrylan etylu, 2-cyjanoprop-2-enonian etylu) to należący do grupy akrylanów związek o dużej lepkości i silnych właściwościach klejących. Stosowany jest między innymi w popularnych klejach szybkowiążących typu "Kropelka", "Klej sekundowy" czy też "Super Glue". Cyjanoakrylan etylu jest także podstawowym składnikiem klejów tkankowych do szybkiego zamykania ran i pęknięć skóry.

Cyjanoakrylan etylu w kosmetykach

Cyjanoakrylan etylu stosowany jest w kosmetykach jako składnik filmotwórczy, tworzy ciągłą warstwę na skórze, włosach lub paznokciach. Cyjanoakrylan etylu jest stosowany do przyklejania sztucznych paznokci, rzęs lub zagęszczania włosów. Związek pochodny cyjanoakrylanu etylu - metylofenyloindolilo cyjanoakrylan etylu jest dopuszczony do stosowania w kosmetykach jako składnik pochłaniający promieniowanie ultrafioletowe (filtr UV). Uwaga: aktualnie nie jest jasne, czy i jak często osoby uczulone na cyjanoakrylan etylu będą również reagować uczuleniem na metylofenyloindolilo cyjanoakrylan etylu.

INCI*: ETHYL CYANOACRYLATE.

INCI*: METHYLPHENYLINDOLYL ETHYL CYANOACRYLATE.

*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients - ujednolicone, międzynarodowe nazwy składników kosmetyków.

Synonimy oraz nazwy w innych językach

Cyjanoakrylan etylu; 2-cyjanoakrylan etylu; 2-cyjanoprop-2-enonian etylu; ethyl-2-cyanoacrylate; 2-cyanoacrylic acid ethyl ester; ethyl 2-cyanoacrylate; 2-Cyanoethyl acrylate; ethyl cyanoacrylate; ethyl cyanoacrylate; ECA; ACE-E 50; ACE-EE; 2-cyano-2-propenoic acid, ethyl ester; 910EM; Adhesive 502; Aron Alpha D; Black Max; CA3; CA 8-3a; CN 2; CN4; Cemedine 3000RS; Cyanobond W 100; Cyanobond W 300; Cyanolite 201; Cyanon 5MSP; Ethyl a-cyanoacrylate; Krazy Glue; N 135; Permabond 105; Permabond 200; Permabond 268; Pro Grip 4000; PTR-E 3; PTR-E 40; Super 3-1000; Superbonder 420; TK 200; TK 201; CAS# 7085-85-0; EC# 230-391-5.

Częstość uczulenia

9,9% pacjentów z alergicznym wypryskiem kontaktowym na akrylany.[1]

Reakcje krzyżowe i współuczulenia*

Pacjenci z alergią na cyjanoakrylan etylu z reguły wykazują alergię także na inne substancje z grupy akrylanów i metakrylanów - grupy substancji bardzo rozpowszechnionych w otoczeniu, dlatego wskazane jest u nich wykonanie testów płatkowych z całą serią tych związków.

*Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze współwystępowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Substancja testowa

Cyjanoakrylan etylu 10% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. E-023)

Autor opisu: profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 15 March 2025, updated: 18 March 2025.

sprawdz

 

polecamy