spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Niob

Niob jest srebrzystym, stalowoszarym, miękkim, ciągliwym i kowalnym metalem, nie ulegającym korozji nawet w wysokiej temperaturze. W starszej literaturze na temat metalurgii niob występuje pod nazwą Columbium (symbol Cb).

Niob jest używany w wielu branżach przemysłu, m. in. w produkcji stopów żelaza i niklu. Stopy niobu stosowane są w uszczelnianiu lamp łukowych. Stopy niobu z cyną oraz glinem mają właściwości nadprzewodników. Niob stosuje się w prętach do spawania łukiem elektrycznym stali nierdzewnej, a także jako materiał w anodach systemów do katodowej ochrony przed korozją zbiorników wody. Jest wykorzystywany jako katalizator w produkcji kwasu akrylowego na drodze selektywnego utleniania propanu. Niob cechuje się ponadto właściwościami paramagnetycznymi, wykorzystywany jest także w technice jądrowej. Niob wykorzystywany jest również w jubilerstwie m. in. w celu uzyskania nietypowych barw biżuterii (iryzacja, tęczowanie).

Znaczenie w medycynie: Niob i niektóre jego stopy są nieaktywne fizjologicznie, dlatego wykorzystuje się je w produkcji protez i rozruszników serca, a także innych wszczepialnych materiałów medycznych. Poddana trawieniu wodorotlenkiem sodowym powierzchnia niobu staje się porowata, co ułatwia osseointegrację (osteointegracja), czyli powstawanie bezpośredniego strukturalnego i czynnościowego połączenia pomiędzy żywą kością i powierzchnią implantu.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Niobium, Nb, Columbium, Cb.

Substancja testowa: Niobu chlorek (V) 2% waz. (nr kat. Kr-03)

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 29 July 2019.

sprawdz

 

polecamy