spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Neomycyna

Neomycyna to antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania, produkowany przez bakterie Streptomyces fradiae. Neomycyna do celów leczniczych jest mieszaniną frakcji B oraz frakcji C. Oczyszczona frakcja B neomycyny jest wprowadzana do obrotu pod nazwą framycetyna. Neomycyna jest antybiotykiem o szerokim spektrum, skutecznym wobec większości bakterii wywołujących zakażenia skóry, oczu i ucha zewnętrznego. Stosowany w postaci kremów, maści, aerozoli, pudrów, tabletek oraz kropli do oczu i uszu. W weterynarii neomycynę stosuje się ponadto w systemowym leczeniu zakażeń oraz jako dodatek do paszy przyspieszający przyrost masy zwierząt.

Występowanie: Następujące leki dostępne w Polsce zawierają neomycynę:

  • aerozole na skórę: Dexapolcort N™; Neomycinum TZF™
  • kremy na skórę: Betnovate N™, Flucinar N™, Lorinden N™, Mecortolon N™, Pimafucort™, Triacomb™
  • maści na skórę: Baneocin™, Betnovate N™, Flucinar N™, Maxibiotic™, Maxitrol™, Multibiotic™, Neotopic™, Pimafucort™, Polibiotic™, Tribiotic™, Unguentum Neomycini™
  • krople do oczu: Bivacyn™, Dicortineff™, Primadex™
  • krople do uszu: Dicortineff™
  • maści do oczu: Bivacyn™, Dicortineff™, Maxitrol™, Neomycinum™
  • tabletki: Neomycinum TZF™
  • czopki doodbytnicze: Proctosone™, Proktosedon™
  • maści doodbytnicze: Proctosone™

Uwaga: powyższa lista może być niekompletna, dlatego jeśli jesteś uczulony na neomycynę zawsze informuj o tym lekarza i zawsze sprawdzaj skład przyjmowanych leków!

Substancja testowa: Siarczan neomycyny 20% waz. (Chemotechnique Diagnostics, nr kat. N-001)

Częstość uczulenia: 1,1-3,8% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych[2].

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na neomycynę może współwystępować alergia krzyżowa na inne antybiotyki aminoglikozydowe: gentamycynę, framycetynę, kanamycynę, a także amikacynę i tobramycynę[1]. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na neomycynę może współwystępować alergia krzyżowa na inne antybiotyki aminoglikozydowe: neomycynę, framycetynę, kanamycynę i tobramycynę[5]. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Baneocin; Betnovate N; Biosol; Bivacyn; Dexapolcort N; Dicortineff; Flucinar N; Fradiomycin; Framycetin; Lorinden N; Maxibiotic; Maxitrol; Mecortolon N; Multibiotic; Myacyne; Mycifradin; Neloate; Neodecyllin; Neomas; Neomicina; Neomycine; Neomycinum; Neomysiini; Neomin; Neomix; Neomycinum; Neotopic; Nivemycin; Pimafucort; Pimavecort; Polibiotic; Primadex; Proctosone; Proktosedon; Sofra-Tulle; Soframycin; Triacomb; Tribiotic; Vonamycin Powder V.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 2 January 2022.

sprawdz

 

polecamy