spis treści serwisu strona startowa Kontakt

Benzokaina

Benzokaina (anestezyna) związek organiczny o wzorze chemicznym C9H11NO2 stosowany jako miejscowy środek znieczulający. Benzokaina występuje w kremach na oparzenia i hemoroidy, czopkach, środkach do leczenia chorób jamy ustnej i dziąseł, aerozolach i tabletkach na ból gardła, lekach ściągających, a także w środkach hamujących apetyt.

Występowanie benzokainy w lekach

Następujące leki dostępne w Polsce zawierają benzokainę:

  • aerozole: Septolete Plus aerozol™
  • tabletki do ssania: Dolo-Angin™, Septolete Plus™
  • płyny i żele stomatologiczne: Dentosept A™, Orajel Maximum Strenght™, Orajel Mouth Sore Medicine Gel™, Orajel Regular Strenght Gel™
  • maści przeciwbólowe i zmniejszające obrzęk: Icy Rub Gel™, Savarix™
  • maści na skórę: Variderm™
  • pudry płynne: Dermopur™, Puder płynny z anestezyną™, Pudroderm™, Pudrospan™
  • maści doodbytnicze: Rectosec™
  • czopki doodbytnicze: Sapoven AT™

Częstość uczulenia: 1,0-1,3% chorych zakwalifikowanych do testów płatkowych.

Synonimy oraz nazwy w innych językach: Benzokaina; Anestezyna; Benzocaine; Benzocainum; Anestezyna; Anaesthesinum; Ethyl 4-aminobenzoate; 4-Aminobenzoate; 4-Amonibenzosäureethylester; Benzoic acid, 4-amino-, ethyl ester; Benzokain; Ethyl 4-Aminobenzoate; Septolete Plus; Dolo-Angin; Dentosept; Orajel; Icy Rub Gel; Savarix; Variderm; Dermopur; Pudroderm; Rectosec; Sapoven AT; EC# 202-303-5; CAS# 94-09-7.

Substancje testowe:

Reakcje krzyżowe i współuczulenia: benzokaina jest estrem kwasu p-aminobenzoesowego (PABA) i ulega w organizmie metabolizmowi z uwolnieniem PABA. Przypuszcza się, że część reakcji alergicznych na benzokainę jest w istocie reakcją na PABA. Dlatego pacjenci uczuleni na benzokainę powinni zostać poddani testom płatkowym z kwasem p-aminobenzoesowym (PABA), a także z innymi lekami znieczulenia miejscowego rozkładanymi w organizmie do PABA:

Ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na benzokainę może ponadto współwystępować alergia krzyżowa na inne związki zawierające pierścień benzenowy, których najbardziej znanym przykładem jest parafenylenodiamina. Dlatego w przypadku stwierdzonej alergii na benzokainę należy wykonać testy płatkowe z serią "Reakcje krzyżowe parafenylenodiaminy" w celu wykluczenia alergii na inne związki z tej grupy. Reakcja krzyżowa to reakcja alergiczna na substancje o budowie chemicznej zbliżonej do substancji pierwotnie uczulającej. Współuczulenie to potwierdzone epidemiologiczne częstsze jednoczesne występowanie alergii na określone substancje mimo braku dostrzegalnych podobieństw w ich strukturze chemicznej. Reakcje krzyżowe i współuczulenia nie występują u każdego uczulonego, jednak takie ryzyko zawsze należy brać pod uwagę.

Autor opisu: Profesor dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog i alergolog

uczulacze od A do Z

Śledź nas na Facebooku:

facebook

Jak do nas dojechać:

dojazd

Uwaga! Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, korzystasz z niego wyłącznie na własną odpowiedzialność. Autor dołożył wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były rzetelne i aktualne, jednak wyklucza odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z ewentualnych błędów. Każda istotna informacja powinna być weryfikowana w innych niezależnych źródłach fachowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor niniejszego dzieła udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody autora. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 30 July 2006, updated: 26 July 2019.

sprawdz

 

polecamy